Jeśli planujemy zakup nowego mieszkania u dewelopera warto zastanowić się czy kupić mieszkanie w stanie deweloperskim czy też wykończone pod klucz. Czym się różnią te dwa standardy nieruchomości opiszemy poniżej, aby ułatwić Wam wybór dostosowany do Waszych potrzeb i oczekiwań.

 

Charakterystyka stanu deweloperskiego:

 

1.  Mieszkanie w takim standardzie to zazwyczaj stan pośredni pomiędzy wykończeniem „pod klucz” a stanem surowym. Każdy deweloper oferuje jednak inne standardy, dlatego warto przed zakupem dowiedzieć się, w jakim stanie mieszkanie będzie nam oddane. Taką informację powinniśmy znaleźć także w załączniku do umowy.

 

2. Wykończenie w stanie deweloperskim obejmuje zazwyczaj:

 

  • tynk gipsowy
  • wylewkę podłogową
  • instalację pod urządzenia wodno – kanalizacyjne
  • instalację pod urządzenia grzewcze
  • instalacje elektryczną
  • okna
  • parapety wewnętrzne

 

3. Mieszkanie w tym standardzie przygotowane jest do malowania, układania podłóg i wykończenia łazienek.

 

4. Istnieje także pojęcie tzw. podwyższonego stanu deweloperskiego, które polega zazwyczaj na oddaniu mieszkania z białym montażem.

 

5. Standard deweloperski to często niższa cena mieszkania niż nieruchomości “pod klucz”. Należy jednak pamiętać, że o ile zaoszczędzimy na zakupie, o tyle później będziemy musieli przeznaczyć wyższą kwotę na prace wykończeniowe.

 

6.  Zaletą nieruchomości w stanie deweloperskim jest możliwość dopasowania mieszkania do własnych potrzeb i gustu. W tej opcji mamy nieograniczony wybór elementów wykończeniowych np. rodzaj podłogi czy pokrycie ścian.

 

7. Dodatkową korzyścią przy wykańczaniu mieszkania w standardzie deweloperskim jest też to, że część prac możemy wykonać samodzielnie, a dzięki temu obniżyć koszty.

 

8. Należy jednak pamiętać, że kupując takie mieszkanie nie da się w nim zamieszkać od razu. Należy doliczyć tutaj czas poświęcony na wykończenie nieruchomości.

 

Charakterystyka mieszkania “pod klucz”:

 

1. Mieszkanie “pod klucz” to takie, w którym można zamieszkać od razu. Wystarczy wstawić swoje meble i wnieść rzeczy. Jego niewątpliwą zaletą jest oszczędność czasu.

 

2. W lokalu o tym standardzie są położone podłogi i zamontowane drzwi wewnętrzne. Poza tym montuje się urządzenia sanitarne w kuchni i łazience.

 

3. Zazwyczaj mieszkanie wykończone pod klucz jest droższe od mieszkania w stanie deweloperskim. Różnica w cenie zależy głównie od wybranego standardu wykończenia. Wielu deweloperów przygotowuje 2 lub 3 propozycje wykończeń, a klient wybiera jedną z nich, dopasowując do swoich oczekiwań i możliwości finansowych.

 

4. Czasem deweloper dopuszcza pewne zmiany w proponowanym standardzie, ale zwykle dotyczą one wyboru kolorów, a nie jakości materiałów wykończeniowych.

 

5. Często może się okazać, że zakup mieszkania wykończonego pod klucz jest opcją tańszą niż wykańczanie go samodzielnie. Głównie z tego względu, że deweloperowi, który urządza kilkadziesiąt mieszkań w podobnym standardzie łatwiej jest wynegocjować rabaty u sprzedawców materiałów wykończeniowych niż osobie prywatnej. To samo tyczy się negocjacji niższych stawek u firm wykończeniowych.

 

----------------------

Każda z opisanych powyżej opcji ma swoje korzyści. Dokonując wyboru trzeba je przeanalizować, przemyśleć i wybrać tę opcję, która najlepiej zaspokoi nasze potrzeby. Wydaje się, że dla osób, które są zabiegane, ale nie mają ograniczeń finansowych lepsza będzie opcja pod klucz, a dla osób, które liczą się z pieniędzmi, ale mają czas i mogą część prac wykonać samodzielnie, lepsza będzie opcja zakupu w stanie deweloperskim.