We własnym domu musimy czuć się spełnieni. W dużej mierze to właśnie wnętrze mieszkania pozwala nam się czuć swobodnie. Aby wystrój był nieskazitelny konieczne jest żmudne poszukiwanie każdej, nawet najmniejszej drobnostki, która wypełni naszą przestrzeń. Jeżeli jesteśmy cierpliwi, to oczywiście podejmiemy się wyzwania, gdzie przez wiele godzin, dni, a nawet tygodni będziemy dopracowywali każdy element. Jednak dlaczego mamy ryzykować i odczuwać niepotrzebny stres, kiedy na rynku jest mnóstwo utalentowanych architektów wnętrz? No właśnie, jak wybrać najbardziej kompetentną osobę? Poniżej kilka kluczowych porad, o których warto pamiętać przy wyborze specjalisty.

Punkt pierwszy - realizacje architekta.

Wybierając artystę, który pozwoli nam odetchnąć, przynajmniej chwilowo, od uciążliwego remontu musi odpowiadać nam stylem. Warto zwrócić uwagę na jego realizacje, które powinny być sfotografowane, aby ujrzeć efekt końcowy i porównać go z projektem. Mając do czynienia z osobą, która prowadzi szeroką dokumentację swojej pracy, możemy mieć pewność, że spotkaliśmy się z profesjonalistą, który charakteryzuje się starannością i dbałością o każdy detal.

Punkt drugi - wycena.

Jeżeli poprosimy o ofertę cenową musimy zwrócić uwagę nie tyle co na jej wysokość a kompleksowość. Oczywiście na pewno natrafimy na wysokie wyceny, lecz głównym kryterium wyboru w tym wypadku powinna być dokładna specyfikacja prac, które architekt zamierza wykonać, a co za tym idzie odciąża w dużej mierze nas jako inwestorów. Wycena projektu wnętrza uzależniona jest od:

• zakresu prac projektowych (projekt kompleksowy czy częściowy);

• metrażu (im większa powierzchnia, tym cena jednostkowa niższa);

• liczby przedstawionych wariantów układów funkcjonalnych i wizualizacji;

• zakresu opracowania dokumentacji wykonawczej;

• ewentualnego nadzoru autorskiego nad realizacją projektu.

Istotnym kryterium podczas wyboru jest opisanie przez architekta zamierzonych działań, abyśmy mogli dokładnie zrozumieć jego wizję i skorygować ewentualny projekt. Jeżeli dodatkowo zagwarantuje nam w cenie ustalenie kosztorysu możemy dokładnie przewidzieć budżet na daną inwestycję.

Punkt trzeci - dialog.

Dobry architekt już od pierwszego kontaktu zrozumie nasze oczekiwania. Rozwiewając wątpliwości, wyjaśniając wszelkie niedogodności utożsami siebie z profesjonalizmem, a taka komunikacja pozwoli nam na szybkie ustalenie projektu i jego wykonanie, co zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, który często bywa bezcenny.

Punkt czwarty - wsparcie.

Dobry architekt pomoże przygotować wszelką dokumentację niezbędną do realizacji projektu, ale także pozbawioną pomyłek, nierzadko bardzo kosztownych. Poza tym profesjonalista powinien być świetnie rozeznany w lokalnym rynku, co powinno zaowocować oszczędnościami podczas zakupów.

Warto wziąć pod uwagę zatrudnienie architekta wnętrz już podczas poszukiwań idealnej nieruchomości, przez co uzyskamy niezbędną pomoc podczas realizacji naszej wymarzonej inwestycji. Obecność specjalisty zagwarantuje nam jasny, przejrzysty oraz zgodny z oczekiwaniami projekt już we wczesnej fazie całego procesu związanego z nabyciem domu, czy mieszkania.